Thursday, August 7
Films by Sally Cruikshank (75 min., 2014). Alternative Visions: Animation (Berkeley Art Museum and Pacific Film Archive, Berkeley, 7:00)
Little White Lie (65 min., 2014). SF Jewish Film Festival (New Parkway Theater, Oakland, 7:00)
Paprika (90 mins., 2006). Anime KO! (Parkway, 9:30)
Mystery Mystery Science Theater 3000 (Parkway, 10:30)
The Color of Fear (90 min., 1994). Films by Lee Mun Wah (Grand Lake Theater, 3:30)
Last Chance for Eden (88 min., 2002). Films by Lee Mun Wah (Grand Lake Theater, Oakland, 1:00)
If These Halls Could Talk (97 min., 2014). Oakland premier with director and cast present (Grand Lake, 7:00)
Flying Paper (71 min., 2014). East Bay premier, Q&A with co-filmmaker Roger Hill and MECA staffer Ziad Abbas (La Pena Cultural Center, Berkeley, 7:00)
Man of Steel (142 min., 2013). Waterfront Flicks (Jack London Square Ferry Lawn, Oakland, sundown)
Shtisel (133 min., 2013). SF Jewish Film Festival (California Theatre, Berkeley, 1:45)
Super Women (80 min., 2013). SF Jewish Film Festival (California, 4:30)
Run Boy Run (108 min., 2013). SF Jewish Film Festival (California, 6:30)
A Place in Heaven (117 min., 2013). SF Jewish Film Festival (California, 8:55)
The Peter Sellers Story: As He Filmed It (86 min., 2005). (Magick Lantern, Point Richmond, 7:30 pm)
Numen: The Nature of Plants (96 min., 2009). (Berkeley Fellowship of Unitarian Universalists’ Hall, 6:30 p.m.)
Starship Troopers (69 min., 1997). (United Artists, Berkeley, 9 p.m.)
Friday, August 8
Wittgenstein (75 min., 1993). Derek Jarman, Visionary (BAM/PFA, 7:00)
Grand Illusion (117 min., 1937) Over the Top and into the Wire: WWI on Film (BAM/PFA, 8:30)
The Village of Peace (60 min., 2014). SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 2:35)
My Own Man (83 min., 2014). SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 4:45)
God’s Slave (90 min., 2013) SFR Jewish Film Festival (Grand Lake, 6:45)
Arabani (84 min., 2013). SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 8:45)
Last Chance for Eden (2003). (Grand Lake, 1:00)
The Color of Fear (90 min., 1994). (Grand Lake, 3:30)
Saturday, August 9
The Elephant God (120 min., 1977). The Brilliance of Satyajit Ray (BAM/PFA, 6:00)
The Constant Factor (91 min., 1980). Martin Scorsese Presents Masterpieces of Polish Cinema (BAM/PFA, 8:35)
The Sword of Doom (119 min., 1966). Martial Arts Matinee (Parkway, 3:00)
10 Percent: What Makes a Hero? (88 min., 2013) SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 12:00)
Touchdown Isreal (85 min., 2014). SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 2:00)
Watchers of the Sky (114 min., 2013). SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 4:30)
For a Woman (110 min., 2013). SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 7:00)
The Secret Life of Uri Geller – Psychic Spy? (90 min., 2013) SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 9:15)
Mood Indigo (96 min., 2014). (Magick Lantern, 2 p.m.)
YMCA Youth Film Festival (72 min., 2014). (Rialto Elmwood, 10:30 a.m.)
Sunday, August 10
Idle Time (57 min., 2014). Picture This: Classic Children’s Books on Film (BAM/PFA, 3:30)
The Chess Players (120 min., 1977). The Brilliance of Satyajit Ray (BAM/PFA, 6:00)
Havana Curveball (60 min., 2014). SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 12:15)
Brundibar (85 min., 2014). SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 2:25)
Soft Vengeance: Albie Sachs and the New South Africa (84 min., 2014) SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 4:25)
Transit (92 min., 2013) SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 6:45)
Swim Little Fish Swim (96 min., 2013) SF Jewish Film Festival (Grand Lake, 8:55)
Tuesday, August 12
Herman’s House (80 min., 2012). Doc Night co-presented by UnCommon Law with post-film discussion (Parkway, 7:00)
Wednesday, August 13
Gabriel Over the White House (87 mins., 1933). Over the Top and into the Wire: WWI on Film (BAM/PFA, 7:00)
The Wizard of Oz (102 min., 1939). Sing-along Cinema (Jack London Square, sundown)